“Ovoga puta, tema je ‘pucanje balona’ jer smo uočili period gdje vidimo da je obujam građevinskih radova na vrhuncu. Naravno, tu neće stati i neće doći do ‘pucanja’. Kolege su istaknule da bi ipak moglo doći do pucketanja i do preraspodjele, s čime se slažem.”, rekao je Saša Perko, direktor DOMinvest grupe za Bauštela.hr koja je izvijestila o održanom drugom meetu up-u “Build up Meet up” pod sponzorstvom DOMinvest grupe.
16. ožujka 2025.
“Kašnjenje u građevinskim projektima nije iznimka – ono je pravilo. Bilo da se radi o manjim stambenim objektima, bilo o velikim infrastrukturnim projektima, gotovo svaki sudionik građevinske industrije može potvrditi da su probijeni rokovi uobičajena pojava. Uzroci kašnjenja brojni su i složeni. Često se problemi javljaju već u fazi planiranja i ugovaranja, gdje se postavljaju preambiciozni ciljevi ili se ne predviđaju realni izazovi na terenu. Loša organizacija rada i nedovoljna koordinacija među sudionicima…”, detaljnije je analizirao direktor DOMinvest grupe Saša Perko za Jutarnji.hr.
15. ožujka 2025.
“Najduže se čeka na dozvole za zgrade koje imaju određene problematične karakteristike.To su objekti kod kojih se rastezljivo tumače odredbe prostornog plana u pogledu visine, broja katova, kvadrature ili pristupnih puteva. Najčešće su to stambene zgrade namijenjene prodaji stanova.”, objašnjava za Lider Media voditeljica arhitektonskog tima u tvrtci DI plan, Iva Ivas – diplomirana inženjerka arhitekture.
3. ožujka 2025.
Iva Ivas, diplomirana inženjerka arhitekture i voditeljica arhitektonskog tima u tvrtki DI plan otkriva na što sve treba računati ako planiramo graditi. “Naravno da onome tko želi graditi nije povoljno da čeka. No planiranje gradnje i projektiranje zgrade je složen proces s dosta sudionika i za taj proces neophodno je odvojiti vrijeme, a u planiranje investicije treba ukalkulirati i vrijeme za projektiranje i vrijeme za ishođenje posebnih uvjeta i uvjeta priključenja i sređivanje vlasničkih odnosa i/ili geodetskih poslova kao i vrijeme za izdavanje dozvole.”
3. ožujka 2025.
“Situacija se razlikuje po regijama, podatke se može pronaći na stranicama Državnog zavoda za statistiku, no te brojke ne govore nam mnogo. Tamo će pisati da je prosječno vrijeme za izdavanje građevinske dozvole oko 30 dana, što je, u skladu sa zakonskim okvirom. No, praksa nam govori da se na neke dozvole čeka i godinama.”, objasnila je za Jutarnji.hr voditeljica arhitektonskog tima u tvrtci DI plan, Iva Ivas.
3. ožujka 2025.
Saša Perko za Jutarnji.hr donosi jednostavne savjete kako pri obilasku nekretnine obaviti ‘inspekciju‘ bez stručne pomoći: “Kupnja stana jedan je od važnijih životnih koraka, ali i jedan od većih financijskih izdataka. I dok većina sanja o idealnom domu, realnost je da je kvaliteta izvedenih radova često skrivena ispod svježe obojenih zidova. Ako niste građevinski stručnjak, kako možete procijeniti je li stan u koji ulazite doista kvalitetno sagrađen?”
1. veljače 2025.
„Kako bi postali produktivniji, potrebno je donositi odluke koje će utjecati na cijeli projektni ciklus – od pripreme projekta, projektiranja, gradnje, pa sve do održavanja građevine, što je često zanemareno. Svaka faza može se ubrzati; boljom pripremom projekta može se skratiti gradnju za mjesece i uštedjeti značajne iznose novca. Automatizacijom i digitalizacijom mogu se ubrzati procesi, ali najprije ih treba detaljno specificirati.“, objašnjava Saše Perko za Lider media.
13. siječnja 2025.
„Građevina u Hrvatskoj je neproduktivna jer se oslanja na zastarjelu tehnologiju gradnje, spore administrativne procese u javnoj upravi, ima često neangažirane i nekvalificirane zaposlenike, a premalo se ulaže u inovacije i edukaciju. Projektna dokumentacija se radi samo zbog ishođenja dozvole, a ne sa ciljem izrade najboljeg mogućeg rješenja za investitora.“, pojasnio je Saša Perko za Redakcija.hr.
13. siječnja 2025.
„Na razini Hrvatske 2007. gradilo se 25.600 stanova godišnje, a 2023. brojka je iznosila 16.552. Na razini Zagreba još je kritičnije: 2007. izgrađeno je 8895 stanova, a 2023. godine samo 2945! Iako su mnogi uvjerenja da se gradi na sve strane i da je novih stanova više no ikada – situacija je zapravo sasvim drugačija. Istina je da građevina u Hrvatskoj nije produktivna” tvrdi za Dnevnik.hr Saša Perko, građevinski stručnjak i direktor u DOMinvest grupi.
13. siječnja 2025.
“Investitori se često nađu pred izazovom kada posjeduju starije zgrade s povijesnim karakterom, ali ograničenim funkcionalnostima. Takve zgrade, nerijetko stare nekoliko desetljeća, suočavaju se s nizom problema – od upitne statičke nosivosti do neusklađenosti s modernim standardima funkcionalnosti i tehnologije. Pri donošenju odluke najčešće se postavlja pitanje: rekonstruirati postojeću zgradu ili graditi potpuno novu?”, a kompletan izračun donosi direktor DOMinvest grupe Saša Perko.