Građevina, balon pred pucanjem? Ovo su glavni problemi industrije u kojoj se vrte milijarde

“Ovoga puta, tema je ‘pucanje balona’ jer smo uočili period gdje vidimo da je obujam građevinskih radova na vrhuncu. Naravno, tu neće stati i neće doći do ‘pucanja’. Kolege su istaknule da bi ipak moglo doći do pucketanja i do preraspodjele, s čime se slažem.”, rekao je Saša Perko, direktor DOMinvest grupe za Bauštela.hr koja je izvijestila o održanom drugom meetu up-u “Build up Meet up” pod sponzorstvom DOMinvest grupe.

16. ožujka 2025.

Građevinar otkriva: Ovo su glavni razlozi zašto projekti u Hrvatskoj uvijek kasne

“Kašnjenje u građevinskim projektima nije iznimka – ono je pravilo. Bilo da se radi o manjim stambenim objektima, bilo o velikim infrastrukturnim projektima, gotovo svaki sudionik građevinske industrije može potvrditi da su probijeni rokovi uobičajena pojava. Uzroci kašnjenja brojni su i složeni. Često se problemi javljaju već u fazi planiranja i ugovaranja, gdje se postavljaju preambiciozni ciljevi ili se ne predviđaju realni izazovi na terenu. Loša organizacija rada i nedovoljna koordinacija među sudionicima…”, detaljnije je analizirao direktor DOMinvest grupe Saša Perko za Jutarnji.hr.

15. ožujka 2025.

Građevinske dozvole u Hrvatskoj: Koliko dugo se čeka i kako ubrzati proces?

“Najduže se čeka na dozvole za zgrade koje imaju određene problematične karakteristike.To su objekti kod kojih se rastezljivo tumače odredbe prostornog plana u pogledu visine, broja katova, kvadrature ili pristupnih puteva. Najčešće su to stambene zgrade namijenjene prodaji stanova.”, objašnjava za Lider Media voditeljica arhitektonskog tima u tvrtci DI plan, Iva Ivas – diplomirana inženjerka arhitekture.

3. ožujka 2025.

Otkriven šokantan podatak: Znate li koliko se u Hrvatskoj čeka na ovaj dokument?

Iva Ivas, diplomirana inženjerka arhitekture i voditeljica arhitektonskog tima u tvrtki DI plan otkriva na što sve treba računati ako planiramo graditi. “Naravno da onome tko želi graditi nije povoljno da čeka. No planiranje gradnje i projektiranje zgrade je složen proces s dosta sudionika i za taj proces neophodno je odvojiti vrijeme, a u planiranje investicije treba ukalkulirati i vrijeme za projektiranje i vrijeme za ishođenje posebnih uvjeta i uvjeta priključenja i sređivanje vlasničkih odnosa i/ili geodetskih poslova kao i vrijeme za izdavanje dozvole.”

3. ožujka 2025.

Hrvatska građevina u raljama “čekanja”

“Situacija se razlikuje po regijama, podatke se može pronaći na stranicama Državnog zavoda za statistiku, no te brojke ne govore nam mnogo. Tamo će pisati da je prosječno vrijeme za izdavanje građevinske dozvole oko 30 dana, što je, u skladu sa zakonskim okvirom. No, praksa nam govori da se na neke dozvole čeka i godinama.”, objasnila je za Jutarnji.hr voditeljica arhitektonskog tima u tvrtci DI plan, Iva Ivas.

3. ožujka 2025.

Ovo su znakovi da je stan u novogradnji loše sagrađen

Saša Perko za Jutarnji.hr donosi jednostavne savjete kako pri obilasku nekretnine obaviti ‘inspekciju‘ bez stručne pomoći: “Kupnja stana jedan je od važnijih životnih koraka, ali i jedan od većih financijskih izdataka. I dok većina sanja o idealnom domu, realnost je da je kvaliteta izvedenih radova često skrivena ispod svježe obojenih zidova. Ako niste građevinski stručnjak, kako možete procijeniti je li stan u koji ulazite doista kvalitetno sagrađen?”

1. veljače 2025.

Građevina u Hrvatskoj je neproduktivna: Oslanja se na zastarjelu tehnologiju

„Kako bi postali produktivniji, potrebno je donositi odluke koje će utjecati na cijeli projektni ciklus – od pripreme projekta, projektiranja, gradnje, pa sve do održavanja građevine, što je često zanemareno. Svaka faza može se ubrzati; boljom pripremom projekta može se skratiti gradnju za mjesece i uštedjeti značajne iznose novca. Automatizacijom i digitalizacijom mogu se ubrzati procesi, ali najprije ih treba detaljno specificirati.“, objašnjava Saše Perko za Lider media.

13. siječnja 2025.

Alarm u građevinskom sektoru: brojke proizvedenih stanova u Hrvatskoj su kritične, a prednjači Zagreb

„Građevina u Hrvatskoj je neproduktivna jer se oslanja na zastarjelu tehnologiju gradnje, spore administrativne procese u javnoj upravi, ima često neangažirane i nekvalificirane zaposlenike, a premalo se ulaže u inovacije i edukaciju. Projektna dokumentacija se radi samo zbog ishođenja dozvole, a ne sa ciljem izrade najboljeg mogućeg rješenja za investitora.“, pojasnio je Saša Perko za Redakcija.hr.

13. siječnja 2025.

Šokantni podaci o izgradnji stanova: Hrvatska i Zagreb

„Na razini Hrvatske 2007. gradilo se 25.600 stanova godišnje, a 2023. brojka je iznosila 16.552. Na razini Zagreba još je kritičnije: 2007. izgrađeno je 8895 stanova, a 2023. godine samo 2945! Iako su mnogi uvjerenja da se gradi na sve strane i da je novih stanova više no ikada – situacija je zapravo sasvim drugačija. Istina je da građevina u Hrvatskoj nije produktivna” tvrdi za Dnevnik.hr Saša Perko, građevinski stručnjak i direktor u DOMinvest grupi.

13. siječnja 2025.

Isplati li se više graditi ili obnavljati?

“Investitori se često nađu pred izazovom kada posjeduju starije zgrade s povijesnim karakterom, ali ograničenim funkcionalnostima. Takve zgrade, nerijetko stare nekoliko desetljeća, suočavaju se s nizom problema – od upitne statičke nosivosti do neusklađenosti s modernim standardima funkcionalnosti i tehnologije. Pri donošenju odluke najčešće se postavlja pitanje: rekonstruirati postojeću zgradu ili graditi potpuno novu?”, a kompletan izračun donosi direktor DOMinvest grupe Saša Perko.

14. prosinca 2024.

U Stanarica Podcastu: Saša Perko, građevinski inženjer i poduzetnik, otkriva pravu cijenu kvadrata novogradnje!

Zašto je cijena kvadrata u Zagrebu tabu tema? U najnovijoj epizodi Stanarica Podcasta gost je bio direktor DOMinvest grupe Saša Perko, građevinski inženjer koji otvoreno progovara o stvarnim brojkama u građevinskom sektoru. Kažu da je njegov izračun cijene kvadrata na Trešnjevci podigao prašinu, no on jednostavno donosi transparentnost u industriju u kojoj se rijetko govori bez zadrške.
• Jesu li investitori stvarno na 50-60% zarade po projektu?
• Kako se formira cijena kvadrata?
• Zašto je stvarna zarada developera često daleko od očekivanja?
• Kako tržišni sentiment i gospodarski ciklusi utječu na rizike?
Sašina poduzetnička priča, izgrađena uz brata Deana i obiteljsku podršku, dodatno obogaćuje ovu epizodu – priča o hrabrosti, transparentnosti i viziji koja potiče rasprave u sektoru nekretnina.
Pogledajte epizodu i saznajte gdje se kriju mogućnosti za uštedu ili bolje investiranje!
25. studeni 2024.

Kako do jeftinijih stanova: Ovo je rješenje koje nam je pred nosom, a nitko ga ne spominje!

“Novi generalni urbanistički plan (GUP) dodatno pojačava urbanističke uvjete za gradnju, što bi moglo uzrokovati dodatni rast cijena nekretnina jer će ponuda novih građevinskih lokacija biti još ograničenija. Na tržištu s već ograničenom ponudom svako novo ograničenje djeluje kao okidač za daljnje povećanje cijena. No, unutar granica Zagreba leži skriveni potencijal koji bi mogao pomoći u stabilizaciji tržišta – neiskorištena imovina u javnom vlasništvu na ključnim lokacijama poput Gredelja i Zagrepčanke.”, a situaciju je komentirao direktor DOMinvest grupe Saša Perko.

16. studeni 2024.

Potrošački kod o kvaliteti stanogradnje

Direktor DOMinvest grupe, Saša Perko, sudjelovao je u emisiji “Potrošački kod” na HRT-u zajedno s Draženkom Komljenović, inženjerkom građevine, kako bi komentirao kvalitetu stanogradnje.
Pogledajte cijeli intervju kako biste dobili uvid u to može li se i kako prepoznati (ne)kvalitetna nekretnina?

16. studeni 2024.

Složna braća: Bez iskustva su otvorili firmu, danas rasturaju

“Saša i Dean Perko imaju priču koja je uistinu inspirativna! Saša ima 33 godine, a Dean je dvije godine mlađi i obojica su danas uspješni u svojem poslu, no put do uspjeha bio je trnovit, ali i zabavan. Prošli su kroz sve faze posla kako bi svaki segment usavršili, a danas su suvlasnici i direktori grupacije tvrtki DOMinvest.”, svoju priču za 24sata.hr ispričali su vlasnici DOMinvest grupe Dean Perko i Saša Perko.

5. studenoga 2024.

Upoznajte vlasnike DOMinvest grupe

“Saša je magistar inženjer građevinarstva koji je hit člancima za Dom i Dizajn i Jutarnji list dignuo veliku prašinu među strukom i javnosti, a Dean magistar ekonomije. Njihova je ideja krenula kao “fantastična ideja” – ulazak na gradilište bez iskustva i kapitala. Uzeli su gotovinski kredit, bili hrabri ali i pomalo ludi, kako kažu. Ipak, imali su jasnu viziju i znali su koje korake moraju napraviti da bi došli do cilja. Uložili su puno vremena, truda i energije kako bi krenuli ubirati plodove svojega rada. I tako kreće njihova avantura”, o kojoj su govorili za Jutarnji.hr.

4. studenoga 2024.

Izgubili su gotovo milijun eura, imali promašaje u poslu, a onda su postali majstori zanata i danas su „tražena roba“!

„Danas nudimo zaokruženu uslugu u graditeljstvu – projektiramo i gradimo sve tipove građevina za druge investitore, rekonstruiramo i saniramo postojeće građevine, a posebno bismo istaknuli restauraciju i revitalizaciju objekata od kulturnog značenja. Uz navedeno, gradimo svoje stambene zgrade koje prodajemo na tržištu. Time smo zaokružili cijeli proces u graditeljstvu – projektiranje, gradnju i prodaju“, objasnili su vlasnici DOMinvest grupe, Dean Perko i Saša Perko za Redakcija.hr.

4. studenoga 2024.

RTL vijesti o stambenoj politici

Direktor DOMinvest grupe, Saša Perko, dao je izjavu za središnji RTL Danas o novoj stambenoj politici te porezu na nekretnine za mlade, a iz perspektive developera.
Pogledajte cijelu izjavu (od 3:03) i prilog kako biste dobili uvid u trenutnu situaciju te predviđanjima za buduće razdoblje.

11. rujna 2024.

Jesu li hrvatski građevinari na koljenima zbog nedostatka kvalitetne radne snage?

U razdoblju od siječnja do kraja lipnja ove godine izdano je 2,9% više građevinskih dozvola u usporedbi s istim razdobljem lani. Rast je minimalan, ali s obzirom na okolnosti, značajan. Nedostatak kvalitetne radne snage predstavlja najveći izazov za sve građevinske kompanije, ali moramo proći tranziciju sličnu onoj kroz koju je Njemačka prošla 80-ih i 90-ih godina, kada su i naši roditelji odlazili raditi u Njemačku, kao što danas stranci dolaze raditi k nama. Ključno je raditi na integraciji i edukaciji tih zaposlenika, što je nužan, ali i prilično skup proces“, objasnio je Saša Perko, magistar inženjer građevinarstva te direktor u DOMinvest grupi za Redakcija.hr.

11. rujna 2024.

U Hrvatskoj se događa ono što je Njemačka prolazila prije 30 i 40 godina: “Nema više – ako nećeš ti, ima tko hoće”

“Ne bih rekao da je građevina na koljenima unatoč izazovnoj situaciji s radnom snagom. Zapravo bih rekao da je ovo najpovoljnije razdoblje za građevinu još od 2007. godine. Pritom mislim na količinu i veličinu projekata te na mogućnosti ugovaranja značajnih poslova. Trenutačno se projekti odvijaju na više fronti, što je odlično za sektor jer mu osigurava diversifikaciju i veću stabilnost.”, objasnio je izvrši direktor DOMinvest grupe Saša Perko za Dnevnik.hr

11. rujna 2024.

Jesu li hrvatski građevinari na koljenima zbog nedostatka kvalitetne radne snage?

Procjene su da je u sektoru građevine iz Hrvatske otišlo čak 60 tisuća ljudi, a u isti sektor došlo je 80 tisuća stranih radnika. Dakle, prema brojkama Hrvatska ima 20 tisuća više ljudi nego prije odlaska domaće rane snage. Ipak, nije sve tako bajno. Brojke nam idu u prilog, no nedostaje kvalificiranih ljudi. Upravo na tu temu progovorio je Saša Perko, izvršni direktor DOMinvest grupe, koji je pojasnio za Nacional.hr koliko je ovaj problem zapravo velik za ovaj sektor, ali i otkrio kako se građevinari trebaju nositi s pronalaskom radnika i kako im treba pristupiti kako bi se oni zadržali.

12. rujna 2024.

Stanovi mogu biti jeftiniji, ključna formula je – sedam koraka i 9 mjeseci

Saša Perko, magistar inženjer građevinarstva te direktor u DOMinvest grupi govori o razlozima dugog puta do vlastite nekretnine i ogromnih novca koje plaćamo da imamo krov na glavom.
“Većina trenutnih politika je usmjerena na rješavanje posljedica – uvođenje poreza na imovinu, smanjenje PDV-a na prvu nekretninu, APN-ove politike…
Smatram da je ključ za smanjenje cijena rješavanje stvarnih uzroka visokih cijena, a to je ograničena ponuda, a velika potražnja.”

10. rujna 2024.

Koliko na gradnji novih zgrada zarađuje investitor, a koliko država?

U posljednje vrijeme, priuštivost stanovanja postaje sve veći izazov, a najnovija analiza koju je naš direktor Saša Perko podijelio izazvala je veliko zanimanje javnosti jer otkriva fascinantne brojke! Na primjeru višestambene zgrade od 10 stanova u Trešnjevci, čija ukupna vrijednost projekta iznosi 2,7M€, država kroz poreze i doprinose uzima čak 33% od ukupne investicije, odnosno 921.353€.

Iako mnogi smatraju da investitori ostvaruju veliku dobit, analiza pokazuje nešto drugačiju sliku. Investitor zarađuje 7,5% od ukupne prodajne cijene, što iznosi 210.000€. Dok država zarađuje znatno više od samog projekta, jasno je da sustav poreza i davanja ima ključnu ulogu u oblikovanju cijena nekretnina.

Tekst je izašao u tiskanom obliku, a možete ga pročitati na linku.

07. rujna 2024.

Pronaći majstora nemoguća misija

“Istina je da su svi obrtnici i izvođači građevinskih radova podigli cijene. Mnogo je posla i projekata, a premalo stručne radne snage. Pouzdani, kvalitetni i precizni majstori imaju previše posla i projekata, mnogo više nego što ih mogu isporučiti. Zato su njihove ponude za manje projekte, kao što su adaptacije stanova, vrlo visoke, ponekad čak i apsurdno visoke.” pojasnio je izvršni direktor DOMinvest grupe Saša Perko za Dom i dizajn, Jutarnji.hr na temu neuspješnog pronalaska majstora za manje ili srednje projekte te o previsokim cijenama za njihove usluge.

Intervju je izašao u tiskanom obliku, a možete ga pročitati na linku.

10. kolovoz 2024.

U Zagrebu se upravo odvijaju dvije ključne stvari koje će odrediti cijenu stanova: Pripremite se, lete u nebo

“Dvije se stvari upravo događaju na zagrebačkom tržištu nekretnina. Prvo, sutra je zadnji dan javne rasprave prijedloga izmjena i dopuna Generalnog urbanističkog plana Zagreba koji bi trebao donijeti stroža pravila za novu stanogradnju u Zagrebu.
Drugo, statistički podaci o izdanim građevinskim dozvolama u Zagrebu govore da imamo najmanje novogradnje unazad 20 godina, broj građevinskih dozvola za stanove pao je za više od 50 posto u dva desetljeća. Pitanje je, dakle, kako će se ta dva momenta odraziti na ionako prenapuhane cijene nekretnina u Zagrebu?” što je objasnio izvršni direktor DOMinvest grupe Saša Perko za Jutarnji.hr

11. srpnja 2024.

Kako smo uz jeftinu radnu snagu dobili skuplju gradnju

“Što se tiče građevinarstva, oni su nominalno jeftiniji, otprilike 30 posto, dakle njihove bruto plaće na platnoj listi su za taj iznos manje. No, nemojmo zaboraviti sve ostale troškove koje poslodavci moraju platiti.”, a koji su to detaljno je objasnio izvršni direktor DOMinvest grupe Saša Perko za Lidermedia.hr

09. srpnja 2024.

Strani radnici su za 30 posto skuplji! Znamo kako je došlo do ovog apsurda

Građevinski sektor bilježi stalni godišnji porast stranih radnika još od 2015. godine. Prošle godine je u cijelom gospodarstvu izdano 172.000 dozvola za strane radnike, od čega je u graditeljstvu bilo oko 69.000 dozvola, što je 40 posto ukupnog broja. Kako se to odražava na poslodavce, objasnio je izvršni direktor DOMinvest grupe Saša Perko za Nacional.hr

08. srpnja 2024.

Potrošački kod o temi porasta cijene gradnje

Direktor DOMinvest grupe, Saša Perko, sudjelovao je u emisiji “Potrošački kod” na HRT-u zajedno s Filipom Brkanom, kako bi komentirali divljanje cijena nekretnina i značajni porast cijena gradnje. Pri tome su ukazali na izazove i prilike unutar naše dinamične industrije.
Pogledajte cijeli intervju kako biste dobili uvid u trenutnu situaciju na tržištu te predviđanjima za buduće razdoblje.

15. lipnja 2024.

Drastično rastu cijene zemljišta. “2020. je koštalo 400 eura kvadrat. Danas košta 1000”

Cijene nekretnina posljednjih godina divljaju, a nerijetko kupci krivnju prebacuju na investitora, državu ili na radnu snagu. Ipak, u cijenu kvadrata ulazi puno više od onoga što se obično misli. Zbog čega plaćamo visoke cijene nekretnina i je li sad pravo vrijeme za kupnju, objasnio je izvršni direktor DOMinvest grupe Saša Perko za Poslovni.hr

10. svibnja 2024.

Drastično rastu cijene zemljišta. Stručnjak: ‘Za 40 godina možda će vrijediti 10 puta više’

“Nekad je imovina skuplja, nekad je jeftinija, ali ako se gleda dugoročno, tada nema boljeg vremena za kupnju od danas. Ako inflacija bude standardnih 2 do 2,5 posto, za 40 godina ta će nekretnina vrijediti barem dva do tri puta više.”, objasnio je izvršni direktor DOMinvest grupe Saša Perko za Večernji.hr

09. svibnja 2024.

Stručnjak za gradnju otkriva sve razloge zbog kojih plaćamo visoke cijene nekretnina

U današnjem tržištu, pitanje isplativosti ulaganja u nekretnine postaje sve kompleksnije. Mnogi misle da profit najviše ide u džepove developera ili izvođača, no istina je da najveći dio sredstava završava u državnom i lokalnom proračunu. PDV, komunalni i vodni doprinosi, priključci – sve su to značajne stavke koje utječu na cijenu. Čak i kada ostane nešto profita, država uzima svoj udio kroz porez na dobit, detaljno obrazloženje izvršni direktor DOMinvest grupe Saša Perko dao je za Jutarnji.hr

09. svibnja 2024.

Je li sad vrijeme za kupnju nekretnine ili treba pričekati?

“Tržište je manje-više realno jer upravo ono definira cijenu. Da nitko ne kupuje po takvim cijenama, one bi se smanjile – kao što je trenutačno u Njemačkoj. Najveći je problem u ponudi kvalitetnih nekretnina, u Zagrebu se mogu gotovo na prste jedne ruke nabrojiti kvalitetne parcele, a za takve vlasnici traže ogromne svote.”, objasnio je izvršni direktor DOMinvest grupe Saša Perko za Dnevnik.hr

09. svibnja 2024.